Степан Гавриш
в інтернет-просторі:

Президент – це не окрема гілка влади. Це національний арбітр
13.04.2015

Президент Петро Порошенко затвердив склад Конституційної комісії. Вона розроблятиме зміни до Основного закону. Очолив її спікер Володимир Гройсман. До складу комісії увійшли 59 фахівців. Це — народні депутати, вчені, судді, викладачі, троє колишніх президентів — Кравчук, Кучма і Ющенко, а також 13 експертів-іноземців. Перше засідання комісії за участі Порошенка відбулося у понеділок. Про необхідність змінити Основний закон влада говорить другий рік.

У новій редакції Конституції передбачать децентралізацію влади, каже прем`єр 40-річний Арсеній Яценюк.

— Децентралізація — це масштабна реформа при збереженні цілісності й унітарності України. Вона передає на місця — в області, міста і райони — найширші повноваження та грошові ресурси, необхідні для розвитку.

Конституційні зміни можуть винести на референдум, каже Порошенко.

— Зараз зміни Основного закону не на часі, — вважає 63-річний Степан Гавриш, колишній віце-спікер. — Україна перебуває у стані розпаду через російську агресію і тероризм на Донбасі. Бойовики відтісняють не тільки українські війська, але й владу з тієї території. Питанням Конституції хочуть відволікти увагу від економічних та соціальних проблем. Пропонують комісію з 59 людей. Але такий документ не пишуть колгоспом. Треба всією громадою обрати Конституційну асамблею. Вона призначить п`ять-сім моральних авторитетів — юристів, філософів, з досвідом управління державою, які й напишуть Основний закон. Конституційна асамблея затвердить його, а потім необхідно буде провести референдум. Ця дискусія змінить український народ — зробить його політичною нацією. Але піднімати питання нової Конституції потрібно після підписання реального мирного договору з Росією.

Треба виписати систему стримання та противаг між гілками влади. Потрібно чітко зрозуміти, хто такий президент. Це не окрема гілка влади. Їх у нас три: виконавча — уряд, законодавча — парламент. І судова. Мусимо визначитися, чи є президент національним арбітром і які повинен мати повноваження. Мабуть, у такому разі вони мають бути максимально обмежені. Також треба чітко прописати правила виборів та довиборів. Варто відмовитися від мажоритарки й закритих партійних списків. Бо це сприяє політичній корупції, що руйнує державу. Обирати депутатів потрібно за відкритими партійними списками.

У Конституції є розділ, присвячений Криму. Як тут бути? Ми відмовимося від нього? Потрібна політична та військово-економічна стратегія, щоб зрозуміти, чи здатні ми повернути окупований півострів.

Риба гниє з голови. Якщо влада не виконує Основного закону — так само діють інші. Потрібно її змушувати робити це. Громадянин повинен мати пріоритетне право у зверненні до суду, який у прискореному режимі розглядає позов щодо порушень влади. У Конституційному суді треба створити палату, що опікуватиметься правами й свободами громадян. Також маємо розширити можливості уповноваженого з прав людини.

Notice: Use of undefined constant topic1 - assumed 'topic1' in /var/www/pepsi25ukr35289/data/www/gavrysh.org.ua/topic_interview_ua.php on line 4