Степан Гавриш
в інтернет-просторі:

Зміни до Конституції остаточно порушать баланс влади в країні
12.07.2015

Президент Петро Порошенко вніс до Верховної Ради зміни до Конституції в частині децентралізації влади. На думку експертів, зміни до Основного закону зараз призведуть лише до ще більшої централізації влади.

Реформа з децентралізації в Україні не означає ослаблення повноважень центральних органів державної влади. Про це сказав президент Петро Порошенко під час презентації проекту змін до Конституції. Глава держави також повідомив, що документ передбачає право гаранта на розпуск органів місцевого самоврядування.

Крім того, президент зазначив, що в проекті змін до Конституції автономний статус Криму і особливий статус міста Севастополя будуть збережені.

А ось Донбас особливого статусу не отримає, хоча поправки до Конституції допускають можливість специфічного порядку здійснення місцевого самоврядування.

Детальніше про зміни до Основного закону радіостанція Голос Столиці поговорила із заслуженим юристом, екс-суддею Конституційного суду Степаном Гавришем.

Ці зміни до Конституції збережуть баланс влади чи наділять когось, наприклад, президента, великими повноваженнями?

— Зміни до Конституції — це досить прихований від суспільства процес. Важко сказати, який остаточний текст буде переданий у Верховну Раду для голосування, так як ці зміни розроблялися невідомими людьми і навіть в невідомому місці. І я не впевнений до кінця, що тільки українськими фахівцями. Баланс влади буде остаточно зруйнований, і про це сказала депутат Оксана Сироїд, яка більше за інших, мабуть, знайома з цим текстом.

Вся справа в тому, що висловлювання президента на прес-конференції не враховує ключових інструментів формування конституційного поля, конституційних норм. Це система стримувань і противаг. Президент чомусь вважає, що він єдина система стримувань і противаг в країні. У той же час, він взагалі не є системою влади відповідно до чинної Конституції, яка визначає тільки три гілки влади: законодавчу, виконавчу і судову. Тобто президент — це глава держави і конституційний арбітр, який повинен стежити за тим, щоб не було узурпації в системі цих гілок влади. Однак президент сам перетворюється на якусь виняткову систему влади, він перебирається на верх піраміди. І отримуючи право розпускати місцеві органи самоврядування, по суті справи, він втручається в політику місцевих громад. При цьому, якщо звернути увагу на його висловлювання, то в принципі децентралізації як такої і не буде. Центральна влада не втратить повноважень. Насправді влада ще більше централізується, ми отримаємо якусь гібридну систему політичного авторитаризму.

І взагалі не зрозуміло, навіщо приймаються всі ці зміни, тому що ніякої стратегічної задачі вони не вирішують. Навпаки, вони руйнують діючу Конституцію, яка розглядає країну, як єдину цілісну республіку, в той час як в новій Конституції відчувається, що ми набуваємо рис якоїсь розмитої державності. Виникає своєрідна політична федерація, де є особливі умови або особливі можливості деяких регіонів Донбасу, я вже не кажу про Крим. Більше того, стратегічної відповіді на питання «а що буде з цими територіями» в цій Конституції немає. Навпаки, ми закріплюємо існуючий стан речей, і з`являється загроза перезаснування держави.

Як все має бути побудовано в плані децентралізації, щоб це всіх влаштувало? Як знайти компроміс?

— Це питання взагалі треба зняти з порядку денного. Зміни до Конституції сьогодні не актуальні. Ми маємо залізобетонний документ, українську Конституцію, яка характеризує нашу державу, як єдину, цілісну, незалежну, унітарну республіку, що має свою вертикаль влади і чітко визначає суверенні права на територію.

Тобто будь-які зміни до Конституції зараз не на часі?

— Зміни до Конституції сьогодні не на часі. Йде війна, і ми повинні поставити питання про те, щоб навпаки, перейти до іншої системи управління. Можливо, вчинити так, як зробили хорвати, коли відмовилися від парламентсько-президентської форми правління і перейшли до парламентської.

Notice: Use of undefined constant topic1 - assumed 'topic1' in /var/www/pepsi25ukr35289/data/www/gavrysh.org.ua/topic_interview_ua.php on line 4