Степан Гавриш
в інтернет-просторі:

Гавриш про теракти в Брюсселі: ІДІЛ оголосив війну Європі
24.03.2016

Прокуратура Бельгії офіційно підтвердила, що вибухи в аеропорту Брюсселя були здійснені терористом-смертником, а вибух в метро також є терактом. Прем`єр-міністр Шарль Мішель повідомив, що в зв`язку з тим, що сталося в країні підвищений рівень терористичної загрози до найвищого.

Нагадаємо, що через серію вибухів в бельгійській столиці близько 150 осіб отримали поранення, 35 загинули. Також співробітники бельгійської поліції заарештували в Брюсселі двох підозрюваних в причетності до серії терактів.

Теракти в Бельгії в ефірі радіостанції Голос Столиці проаналізував екс-перший заступник секретаря Ради Національної Безпеки і Оборони Степан Гавриш.

Чи можна провести паралель між терактами у Брюсселі та у Парижі?

— В Парижі вбитих було 132 людини і 700 поранено. Ситуація в Бельгії така сама: о 8 ранку в аеропорту біля стійки «American Airlines» пролунав вибу х, внаслідок чого загинули на місці 11 людей. У зв`язку з тим, що служби практично не були готові до такого теракту і такої кількості загиблих та поранених, в ш п и талях зараз знаходиться значно більше людей, і летальні випадки, напевно, будуть збільшуватися. Окрім того, чотири вибухи пролунал и в метро. Тобто зараз 26 загиблих, які абсолютно точно встановлені, ідентифіковані як особи, які загинули, і біля сотні поранених.

Є інформація про вибуховий пристрій, який не спрацював.

— Так, знайшли один пристрій, який не вибухнув, його розмінували. За повідомлення бельгійських журналістів, між 12:00 та 13:00 біля королівського палацу теж пролунав вибух, який обійшовся без жертв. Крім того, також відомо, що під час перших вибухів зранку в аеропорту було знайдено три шахідьских пояси, які були покинуті чи зняті з поранених терористів, чи вбитих. А також чулися постріли та крики на арабській мові. Наскільки це відповідає дійсності — сказати важко.

Є декілька деталей, які дозволяють зрозуміти, як могли відбуватися події. Перше — в минулу п`ятницю був арештований такий Салах Абделсам, 24-річний лідер терористів, який підозрюється в організації терактів в Парижі. Він давав свідчення і декілька днів тому назад міністр іноземних справ Бельгії Дідьє Рейндерс заявив про те, що терористи готували серію терактів в Бельгії. Тобто, лідер терористів не розколовся, він не дав точно координати і час вчинення цих вибухів, не видав цих терористів, але заявив про те, що такі вибухи будуть.

Тобто в Бельгії знали про можливість терактів?

— Так, і дивує, що не були підвищені антитерористичні заходи. На цей період часу, наскільки мені відомо, рівень терористичної загрози піднятий до п`ятого, тобто до червоної лінії, в столицю Бельгії введені війська. Ці заходи не лише превентивні, але і з метою максимально обмежити пересування будь-яких людей, перевірити всіх, хто знаходиться безпосередньо в столиці. І декілька проблем вже очевидні. Європі оголошена реальна війна. Після подій, після терактів в Парижі це другий масштабний теракт, зухвалий, це напад на європейську столицю.

Війна з ким?

— В даному випадку мова йде про ІДІЛ. Салах Абделсам — представник якраз ІДІЛу, але це знову ж таки вимагає уточнення.

Ви згодні з тим, що тероризм не має національності?

— Не можу погодитися з розхожою доктриною тероризму, яка виникла в кінці 90-х, на початку 2000-х років. Зараз тероризм дійсно не може прикриватися національними особливостями, але не в цьому випадку. Мова йде про джихад. Джихад, як відомо, представляє собою священну війну радикального ісламу проти християнського світу. В Парижі , коли терористи розстрілювали в залі театру людей, вони не роздивлялися і не розпитувалися про національність. Вони діяли проти всіх, і це був такий зухвалий виклик. Вони керувалися не просто ідеєю, вони керувалися мотивацією жорсткої розправи над людьми, вбивства для демонстрації сили і залякування європейського світу.

Друга проблема полягає в тому, що європейська спільнота роз`єднана. В принципі, в Європі є договір про функціонування ЄС, який дає можливість ЄС діяти спільно щодо різних викликів, загроз, включаючи тероризм. Париж є і Брюссель — це ланки ланцюга. Теракти не припиняться, якщо ЄС не змінить політику.

Sky News

Яку саме політику ви маєте на увазі?

— Франція ввела жорсткі заходи, вона прийняла зміни в закон про позбавлення громадянства, про депортацію підозрюваних в тероризмі, про обмеження їх прав і свобод, і вона продовжує рухатися в цьому плані. Але ЄС на це не зреагував. Навпаки, у зв`язку з атакою мігрантів, ними особливо ніхто не займався і фільтрації серйозної не відбувалося. По-перше, безпекові органи ЄС не пристосовані до цього. По-друге, до цього часу не створені ні спільна армія, ні спільне ЦРУ, так би мовити, і зрозуміло, що європейці працюють тільки на своїй території. Не працюють на території потенційного ворога, терористичних угрупувань, до яких відноситься перш за все і ІДІЛ, Хезбола та інші.

Третя проблема пов`язана з політикою міграції. Очевидно, що загравання з масами людей, які прибувають в Європу, приводить до того, що цим зловживають дуже багато організацій — не лише терористичних, але і інших — які просто використовують Європу як дійну корову, з другого боку, як місце для залякування світу і продовження джихаду. Те, що Меркель добилася сьогодні рішення, згідно якого фактично всі мігранти будуть йти через Турцію, заплативши Туреччині шість мільярдів доларів США, не означає, що проблеми зменшаться. Очевидно, що наслідком буде — і вже уряди Фінляндії, Швеції заявили про обмеження міграції — що зараз проблема міграції стане ключовою для вирішення цього питання.

Чому спеwслужби не витягнули з Абделсама інформацію про теракти?

— Він якраз був арештований в районі Маальбека, де знаходиться метро. Надто слабкі спецслужби в Європі і сама політика мультикультурності, політика відступу європейців від безпекових принципів призвела до надзвичайно ліберальної політики поліції. У Франції особи, які були ідентифіковані як терористи, були на обліку поліції тривалий час, були арештовані, але потім були відпущені. Частина цієї теми пов`язана з тим, що теракти дуже добре організовані. Надзвичайно продумані, синхронізовані.

Яким саме чином?

— Наприклад, є терорист-смертник — один або два. Є людина, яка має слідкувати за тим, що він вчинив ці дії, тобто ліквідатор. Є група прикриття, яка має виконати будь-яку функцію, щоб не допустити арешту і так далі. І є ті, хто знімають на камери, фотографують і так далі. У такій групі беруть участь 5-6 чоловік. Якщо ми правильно розуміємо, що було сім терактів, то це вже 30-35 чоловік, які діяли в столиці ЄС, де збираються всі лідери Європи і Заходу в цілому. Другий момент — координація дій, зв`язок, система конспірації, використання різних методів.

В Парижі це була наземна операція — використання автомобілів, заїзди, стрільба в цивільних людей, в ресторанах, розстріл всіх підряд, де не було кому вчинити опір, де не було охорони, поліції. А тут вибух біля американської авіакомпанії, біля стійки, вибухи в метро — це все синхронізовано. І тут ми бачимо терористичні технології, які використовуються давно вже, ще з лондонських підривів. Хтось їх навчив цьому. Вони мали десь мати полігони, мали десь проходити відповідні тренінги, аби приїхати вже підготовленими. Вони мали десь виготовити пояси шахідів, купити відповідне обладнання.

І навіть пронести автомат Калашникова до аеропорту, до зони вильоту.

— Правильно. Я так розумію, коли підірвали російський літак і коли пронес через продажних поліцейських працівник авіакомпанії бомбу в літак в Єгипті — це одна справа. А друга справа, коли мова йде про високоорганізовану систему безпеки, яка є в ЄС, де буквально на кожний квадратний кілометр знаходиться кілька камер. І в цьому питанні, в цьому відношенні ми маємо надзвичайно важливе запитання — а хто ж стоїть за спиною цих терористів? Де вони тренують, де вони беруть такі ресурси і можливості, в тому числі і конспіративні для адаптації цих людей, наприклад, безпосередньо в Бельгії? Вони ж не живуть як європейці, вони помітні. Тобто не зробили висновки з паризького теракту європейці. Не дозволили Франції самостійно діяти і не розповсюдили її досвід на всю Європу. І сьогодні головне завдання — чи зможе Європа консолідуватися і побудувати спільну систему безпеки. Інакше вона стане самою небезпечною територією для відвідування.

Чи є чого боятися пересічним українцям в плані терактів?

— Україна знаходиться у вирі війни на Сході, де проводиться АТО впродовж вже більше 2 років. І очевидно, що не варто підвищувати заходи безпеки. Вони мають існувати. Тобто українські безпекові органи, законодавець, Кабмін мали давно розробити систему заходів. Протидія тероризму для України є завданням першого рівня національної безпеки.

Терористами могли бути громадяни Бельгії ?

— Це точно були не любителі. В Парижі це були в основному люди, які навіть не просто там натуралізувалися, які народилися у Франції. Мова йде про систему вербування таких людей. Але тут цікава річ - Бельгія з ІДІЛ не воює. В Бельгії знаходиться центр, мозок політичної європейської інституції. Мета – залякати Європу.

Навіщо зе ІДІЛ?

— Європа надала Африці величезні можливості. Соціальні витрати на кожного біженця неймовірні. Дають можливості жити, натуралізуватися, перевезти родичів і таке інше. І разом з тим, відбуваються теракти. Мені видається, що в цьому випадку мова йде, про те, щоб Європа, можливо, почала діяти жорстко. Щоб флот НАТО зупиняв всі кораблі і човни, які йдуть з Середземномор’я, і біженці поверталися. ІДІЛ хоче сконцентрувати, зосередити всіх людей навколо себе, навколо своєї ідеї Халіфату. Можливо, ця ідея існує. Європа це прекрасно розуміє. Особливо, її керівники. А з іншого боку, без сумніву, вони не знають таких цілей. Війна священна до кінця. Чим більше вони б’ють іновірних, тобто, людей, які не відповідають критеріям віри, тим більше вони будуть щасливі в раю, з гуріями.

Події у Брюсселі відволікатимуть увагу від оголошення вердикту суду по справі Надії Савченко?

— Так, і реакція міжнародной спільноти може бути недостатньою для того, щоб звільнили її. Мало того, з моєї точки зору, їй треба пройти всі процедури судові до кінця, аби нарешті суд був перенесений в Європейський суд з прав людиниі. Водночас, як мені видається, в Україні немає належної реакції ВР, президента, Кабміну. Немає консолідованої реакції українського політичного класу на засудження Надії Савченко. А адвокат міг би бути український. Або ми могли найняти будь-якого європейського адвоката і використовувати це у якості політичної площадки тиску на правосуддя.

Український адвокат, мабуть, не так добре знає російське законодавство?

— Я знаю однаково російське законодавство і українське. Тому що підручники були спільними.

Вам не пропонували її захищати?

— Ні,хоча в мене є ліцензія адвоката. Я хотів сказати більше, що Обама персонально дзвонив декілька разів Путіну. Меркель дзвонила. Ми не чули ні разу, щоб дзвонив український президент. Чому? Треба дзвонити і тиснути. Мало того, Надія Савченко є частиною Мінських угод. Про це вчора сказав безпосередньо В`ячеслав Цеголко.

Як швидко Європа оговтається від цих подій і перейде до якихось дій?

— Не думаю, що це буде швидко. Але попереду, в 2017-2018 році переобрання майже всіх європейських лідерів, і їм треба буде говорити про щось виборцям. Європа живе за рахунок безпекової силової політики США. Європі потрібно самій зрозуміти, що вона має посилювати збройні сили, свої безпекові функції, розвідку, діяти одним центром.