Степан Гавриш
в інтернет-просторі:

Чому президент України не зацікавлений у створенні правильної виборчої системи
09.11.2017

Перезавантажити українську політичну систему еволюційно, тобто зміною виборчих механізмів, неможливо. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню Новости Украины – From-UA розповів український політик, доктор юридичних наук, профессор Степан Гавриш.

Коментуючи чергове відтермінування виборчої реформи, наш співрозмовник зазначає наступне: «Виборча система нашої держави є надзвичайно вагомою частиною, елементом корупційної системі політики України, яка дозволяє легітимно використовувати систему влади для управління державою з допомогою саме корупційних схем, оскільки обрання депутатів йде по правилах, які прораховуються політтехнологами з метою управління такими депутатами — це перше. Друге, що є найголовнішим, це створення ситуації, при якій неможливо реально сформувати дієздатну політичну позицію. І третє — не треба формувати реальну політичну більшість відповідно до Конституції з належними договірними політичними відносинами, відповідними принципами і цінностями, і це дозволяє фактично керувати країною в ручному режимі».

За словами експерта, існуюча виборча система — це режим управління країною з авторитарного президентського центру, тому, звичайно, її треба було міняти давно.

«Змішані системи існують в багатьох демократіях з тяжінням або до мажоритарної складової, або до списочної партійної. Але попри це в демократіях є дві важливих речі, яких немає в Україні. Це реальна система стримання противаг, яка працює через судову гілку влади, коли суд самостійно може прийняти рішення щодо втручання в корупційні неправомірні дії влади. І друге — те, що там є дуже зрілі громадянські суспільства, зрілі виборчі корпуси, які неможливо сьогодні купити за гречку, обміняти голос на 200-300 грн і т.д. Для створення такого зрілого громадянського суспільства відповідальних виборців, потрібно, безумовно, пройти шлях серйозної дискусії щодо нової виборчої системи», - зазначає співрозмовник видання.

На цей період, на думку Гавриша, найкращою виглядає виборча система з відкритими виборчими списками.

«Між іншим, я один з перших в Україні пропонував систему, ще на початку 2000-х років, і мій законопроект в парламенті голосувався тричі. Саме мажоритарники тоді виступили опонентами цієї системи під впливом президентського центру. Президент Кучма разом з адміністрацією персонально робили все для того, щоб не допустити створення такої системи. Я пропонував систему, яка була пов`язана з виборчими списками в окрузі, коли реально партії висувають кандидатів в округи по списку, але виборці розставляють кандидатів на відповідні місця, голосуючи за партії з іменем цього депутата. Тобто голосування відбувається якби за партію, але технічно в бюлетені вноситься також й прізвище кандидата в народні депутати, і виборець знає свого народного депутата, і в майбутньому довіряє одночасно й депутатові як носію ідеологічних і ціннісних принципів партії, і голосує одночасно і за партію, і за її лідера. Мій закон назвали «кілером» для керівництва партії, тому що лідер партії мав змагатися з іншими рядовими членами партії на рівних. Тоді я запропонував, що перша п`ятірка вилучається з цього списку, і ключові опоненти, це “Народний рух України”, як ні дивно, Соціалістична парія на чолі з Морозом і Комуністична партія погодились, але врешті решт не підтримали», - розповідає експерт.

Були також пропозиції створити списки регіональні, коли виборці знали би точно групи своїх представників в парламенті, використовуючи саме регіональні списки, які партії будуть затверджувати на своєму з`їзді згадує Степан Гавриш.

«Тоді висування відбувається одночасно з двох боків — на з`їздах регіонів і безпосередньо на центральному з`їзді партії. В цьому випадку мова йде про залучені до формування списків виборців. Партія не може обходити думку виборців щодо тих чи інших кандидатів в діяльності партії як такої. Це перше. Друге — мова йде про те, що не партія визначає місце в кінцевому списку народного депутата, а визначають виборці. І може так статися, що невідомі нікому, але досить активні і відповідальні люди — молоді люди чи досвідчені політики, професіонали можуть зайняти високі чинні місця в партії. Тоді, третє, і це важливо, це був мій задум, мова буде йти про серйозну реформу самої політичної системи. Саме відкриті виборчі списки дозволять формувати професійну політичну систему, професійні політичні партії. Не одноденки, як зараз існують, не лідерські партії, які створюються під лідера, не партії олігархів, які фактично формуються як бізнесові і забезпечують лобіювання фінансово-економічних інтересів олігархів, а саме виборці будуть учасниками цього процесу», - зазначає наш співрозмовник.

За словами Гавриша, в Україні історія абсолютно протилежна.

«У нас обрані народні депутати, заплатив виборцям гречкою, гривнею, горілкою, підкупив виборців, фактично вважають себе вільними від зобов`язань перед ними і діють як незалежні політичні бюрократи», - констатує український політик.

На думку експерта, без правильної виборчої системи говорити про майбутнє неможливо, але в цьому не зацікавлений президент.

«Президент буде здійснювати виборчу кампанію, як свою, так і парламентську, виключно в ручному режимі. Це дозволить використати суди для дискредитації волі виборців: виборча система у такому разі залишиться повністю залежною від волі, перш за все, його адміністрації. Як це буде діяти? Я думаю, що все дуже просто. Буде збережена існуюча модель, а якщо й ні, то будуть повернені “чорні списки” з глибокою корупцією, де місце буде коштувати вже не 5, а 10 мільйонів доларів. Це буде сприяти не просто тінізації України в цілому як держави, а певного тренду як держави третього світу, яка не відбулася», - пояснює Степан Гавриш.

«Як показують зараз вибори в місцеві органи влади, це призведе до того, що фактично вибори будуть фальсифіковані в більшої частині. І ці фальсифікації буде важко встановити, тому що весь адміністративний ресурс буде проходити тренінги і готуватися таким чином, що на місцях буде система кругової поруки навколо саме владних інститутів, що не дозволить опозиції нічого зробити, і вона буде мати мало шансів на оприлюднення власних поглядів. В таких умовах я можу погоджуватися з деякими українськими філософами, які стверджують, що перезавантажити українську політичну систему еволюційно, тобто зміною виборчих механізмів, неможливо. Потрібний злам машини, яка фактично випрацьовує політичну смерть для Української держави», - резюмував співрозмовник видання.

Нагадаємо, раніше повідомлялося про те, що Верховна Рада відхилила три законопроекти про вибори народних депутатів, які передбачали зміну системи виборів, які були зареєстровані в парламенті ще в грудні 2014 року.