Степан Гавриш
в інтернет-просторі:

Зустріч Путіна з олігархами свідчить, що вони бояться санкцій проти Росії
14.03.2014

Неофіційна зустріч президента Росії Володимира Путіна з російськими олігархами свідчить про те, що російське керівництво вважає цілком ймовірним застосування значних санкцій Заходу проти Російської Федерації. Таку думку висловив колишній перший заступник секретаря РНБО Степан Гавриш в ефірі програми «Національний інтерес» на телеканалі БТБ.

«Офіційної інформації про цю зустріч не могло бути, тому що це б призвело до падіння котирувань на біржах. Адже це (зустріч) свідчить про те, що санкції для Росії є цілком ймовірними. Особливо після кримського референдуму, який, як мені здається, ніхто не збирається відміняти», - вважає Гавриш.

«Російський бізнес занепокоєний, адже якщо санкції до Росії будуть суто політичні, їх буде особливо важко подолати з точки зору економіки. І, зрозуміло, що обмеження, які будуть введені, можуть зруйнувати російський бізнес як такий. А він щільно пов`язаний із західним», — сказав експерт.

За словами Гавриша, частка європейських товарів на російському ринку складає біля 45%, причому здебільшого це високотехнологічна або інноваційна продукція, те, чого в Росії ніколи не було і немає. «Це, наприклад, дорогі машини, які Росія виробляти не може, і замінити китайськими або індійськими теж. Товари ж із Російської Федерації присутні в Європі на рівні 3,5-4%. І це здебільшого енергетичні ресурси, які можуть бути доволі швидко замінені, причому не тільки на американський скраплений та сланцевий газ, але й за рахунок збільшення постачання газу та нафти з арабського Сходу. Того ж Катару чи Ірану, переговори з яким зараз рухаються у позитивному напрямку», - говорить він.

«Тому російські олігархи шоковані перспективою втрат, яких вони можуть зазнати. І ці втрати буде дуже важко компенсувати, тому що втрачені ринки, по суті, відновити неможливо. Адже їх займають нові компанії або потужні фінансові групи, які запобігають проникненню іншого бізнесу на цей ринок», - вважає експерт.

«Є ще один момент, який нам треба зрозуміти. Росія - все-таки країна третього світу, щоб ми там не говорили. Давайте вимкнемо із уяви ядерну зброю, яка в цьому випадку не має жодного значення, і тоді буде видно, що значна частка всієї продукції (що експортується з РФ) - це сировина. І ці ринки цілком можуть бути замінені, наприклад, ринками Індії чи Бразилії. Тому російські олігархи, які мають великі рахунки в іноземних банках, нерухомість за кордоном (адже за останній час вони скупили дуже дорогі об’єкти в Європі) бояться, що шлях до Європи буде відрізано. А в Росії вони не збиралися жити та працювати», - сказав Гавриш.